Nasiona chia
Nasiona Chia, inaczej szałwia hiszpańska pochodzące z rośliny Salvia hispanica, są popularnym superfood. Są znane ze swoich licznych korzyści zdrowotnych.
Stanowią bogate źródło łatwo przyswajalnego białka, błonnika, kwasów omega-3, witaminy A, C i E. Zawierają dużo magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, potasu, cynku i niacyny. Dzięki temu wzmacniają odporność, zmniejszają ryzyko chorób sercowych, obniżają poziom złego cholesterolu. Korzystnie wpływają na stan kości i wzroku, poprawiają pamięć i koncentrację, łagodzą objawy stresu i przemęczenia oraz wspomagają proces trawienia. Bogactwo składników mineralnych i witamin szałwii hiszpańskiej ma ogromne znaczenie dla
prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci.
Nasiona Chia – właściwości. Dlaczego warto je jeść?
Nasiona Chia mają wiele wartości odżywczych, które korzystanie wpływają na nasz organizm. Przedstawiamy, niektóre z nich:
- Wysoka zawartość błonnika: Nasiona chia są bogate w błonnik, co sprzyja trawieniu i może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości, wspomagając kontrolę wagi.
- Bogate źródło kwasów omega-3: Chia zawiera dużą ilość kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest ważny dla zdrowia serca i mózgu.
- Białko roślinne: Są dobrym źródłem białka, co jest szczególnie korzystne dla wegan i wegetarian.
- Mikroelementy: Są bogate w wapń, magnez, fosfor i mangan, które są kluczowe dla zdrowia kości.
- Antyoksydanty: Chia zawiera dużo przeciwutleniaczy, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Nasiona chia można łatwo dodać do diety, na przykład dodając je do jogurtu, smoothie, sałatek. Można je również używać jako składnik puddingów. Przed spożyciem często zaleca się namoczenie nasion chia w wodzie lub innym płynie, aby zwiększyć ich objętość i poprawić strawność.
Nasiona Chia – Jakie mają zastosowanie w kuchni? Do czego i w jaki sposób używać?
Neutralny smak i zapach szałwii hiszpańskiej sprawia, że jej nasiona mogą być dodawane właściwie do wszystkiego. Będą świetnym uzupełnieniem w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Chia to idealny dodatek do porannej owsianki, granoli, jogurtu naturalnego, koktajli czy smoothies, a także do batonów proteinowych, lekkich sałatek i dań typu stir-fry. Nasiona te świetnie sprawdzą się również jako baza do puddingów. W wersji zmielonej można stosować je do zagęszczania zup i sosów, jak i do wypieku różnych ciast i chlebów – łącząc je z mąkami.